HepHap
| HepHap a întrebat:

Ce credeti, este wikipedia o sursa sigura de informare? La urma urmei, este siteul care apare cel mai adesea (fie ca e mentionat sau nu) in spatele raspunsurilor de cultura generala de pe TPU.

PS: Pentru cei care nu stiu, pe wikipedia, oricine poate edita si completa informatiile. Citarile, desi necesare, nu sunt obligatorii, si sursele citate nu sunt verificate. Iar in ceea ce priveste wikipedia in limba romana, se bazeaza indeosebi pe traduceri trunchiate din articolele de pe wikipedia.org.

Răspuns Câştigător
| guliaucigasa a răspuns:

Salut! Eu editez wikipedia (am peste 6000 de edituri la activ) si pot remarca faptul ca unele articole nu au baza reala. Sugerez sa te bazezi pe wiki numai acolo unde apar mentionate sursele unui anumit articol. Dar si asta e cu dus si intors pentru ca o serie de useri nu folosesc surse de incredere. Sugerez sa te uiti pe wiki doar pentru a-ti face o idee despre ceva, sa fie ca un punct de plecare a unei cercetari...

7 răspunsuri:
HepHap
| HepHap explică:

Eu unul am reclamat pe wikipedia multe greseli si citari inexacte. Din pacate, dupa cum pot observa si din raspunsurile voastre, multi au incredere in wikipedia. Ma intreb atunci, daca majoritatea utilizatorilor apeleaza la wikipedia cu cea mai mare incredere, cat de acurate sunt informatiile cu care ei "ajuta" pe TPU?

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Nu cred ca este cea mai buna sursa de informare. Am intalnit si date inexacte. Cu un cont creat, oricine poate posta o informatie ca fiind veridica. Insa nu e chiar asa. Sunt de parere ca sursele sa fie minim 3 si de preferinta sa fie carti ale caror autori sunt legitimati si recunoscuti oficial.
Spre exemplu am cautat cu un anumit user de pe acest site daca versiunea "eu continui" este valabila. Am gasit ca este, in dictionar spune clar ca nu e acceptabila.
Nu as paria pe wikipedia. O iau ca pe o sursa de citit despre mari autori, inventatori etc. Dar nu ma bazez doar pe wiki.

| Dragosgan a răspuns:

Wikipedia nu este o sursa sigura de informatii! TPU e mult mai sigur deoarece pe wiki mai gasesti cateodata niste,, desteptii,, care incep sa scrie niste mizerii si vulgaritatii si admini i lasa de vreo 100 de ori sa scrie si apoi i baneaza! TPU este o sursa sigura de informatii in care nu prea gasesti acei,, desteptii,, care fac ravagii pe wiki.Si acum vreau sa multumesc comunitatii TPU pentru toata munca lor si sai critic pe admini de pe wiki care nu stiu sasi struneasca asazisi,, oameni,,.

| cLaudYu a răspuns:

Este o sursa sigura de informare, asa cred eu.

| Rizer a răspuns:

Da eu cred ca este o sursa buna de informare!

| frida0purple a răspuns:

Wikipedia mi-se pare o sursa sigura de informare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este o sursa de informare, insa nu una sigura. asta in contextul, asa cum spunea si @zbenguici, in care oricine poate introduce si poate modifica continutul.prefer sursele mai sigure.