| andreea567890123 a întrebat:

Ce cunostinte din chimie anorganica iti trebuie ca sa poti incepe a invata chimia organica?
FUnda.

Probleme din clasa a10a la chimie sunt la fel ca cele din a9a?

Răspuns Câştigător
| Jackpot2 a răspuns:

Trebuie sa știi partea legata de legături covalente(lectie făcută în clasa a 9. Pentru rezolvarile de probleme trebuie sa știi concentrațiile procentuale, molare, randamentul reacțiilor, puritatea subst, si eventual Echilibrul chimic... Oarecum sunt diferite problemele fata de clasa a 9 a! Fundita te rog!

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Chimia anorganica studiaza substantele cu compozitie chimica relativ simple, cu putini atomi, care nu au in compozite Carbon (cu exceptia monoxidului si dioxidului de carbon, care fac trecerea).
Chimia organica se ocupa cu substantele chimice mai complexe, care au mai multi atomi de Carbon in compozitie (de obicei lanturi de atomi).

| MariaC18 a răspuns:

Mie personal mi se par probleme de chimie organica destul de asemanatoare cu cele de anorganica, deci daca ai inteles mersul problemelor din clada a 9-a cu siguranta de vei descurca. De asemenea, trebuie sa intelegi bine tipurile de legaturi, configuratia electronica si tipurile de concentratii. Reactiile din chimia organica sunt mult mai complexe, din punctul meu de vedere, dar daca vei invata la fiecare lectie cu siguranta te vei descurca.