| RoloMidi a întrebat:

Ce dracu e ăla "sferghel"? Dau funda

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Poate vrei sa spui șmirghel. Este banda abraziva pentru slefuit.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cuvantul indicat de tine nu exista in limba romana. Poate este sfredel, acesta inseamna burghiu.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

În ce context ai auzit cuvântul?
Nu ai inteles cumva gresit? Transferul unor cuvinte din vorbire in scriere poate păcăli cu usurintă. Se citeste intr-un fel și se scrie in alt fel.
Poate ai auzit Sprengel (o maladie), ori se vorbea de... spațiul Schengen?!

Ori, poate că a zis șmirghel (cum zice Darrio) sau sfredel ( cum zice Ioandelasal),

| Zuzu1991 a răspuns:

Https://dexonline.ro/definitie/sferghel
"Niciun rezultat pentru sferghel"

deci nu exista in lb romana

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Capul tau, sfeclălaughing

| CristiDinBucuresti a răspuns:

A ti pocit limba româna cine stie ce rom o fi zis cuvintul asta inventat de el poate o insemna ceva in țiganeste ca in româneste nu exista acest cuvînt, cauta un dictionar de limba romanii si cauta acolo.