| raduqu a întrebat:

Ce e aia clasa morfologica si valoare morfologica ca profa de romana a zis ca o sa ne dea un test din carte iar la acel test e un exercitiu care spune sa spun clasa morfologica a unor cuvinte iar apoi sa spun incadrarea morfologica a cuvintelor plasate intr-un context!

Ce trebuie sa fac la exercitiu? pls ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
| SwettyCat a răspuns:

Buna!
Clasa morfologica=valoare morfologica=PARTE de vorbire(substantiv,adjectiv, verb, adverb, interjectie, conjunctie...)
Cu incadrarea morfologica a cuvintelor plasate intr-un context nu stiu sigur ....cred sa spui parte de propozitie(subiect, predicat, complement, atribut)...cred!
Sper ca te-am ajutat!

1 răspuns:
| Mihaies a răspuns:

Vezi aici cum poţi să stabileşti clasa morfologică (partea de vorbire) la care aparţine cuvântul analizat:
http://limba-romana.ucoz.ro/index/indicatii_metodice/0-532