| Roxionluvya a întrebat:

Ce e o rezervatie naturala?

Răspuns Câştigător
| Anda1197 a răspuns:

Sunt anumite spatii, arii, intinderi in care se afla plante, animale, etc ocrotite de lege, pentru conservarea lor, ecosisteme, specii de plante sau de animale, elemente geologice etc. de interes științific sau peisagistic.

1 răspuns:
| Wetfiree a răspuns:

Rezervatiile naturale sunt arii naturale protejate prin lege cu scopul de a proteja si conserva habitate si specii naturale importante. Dimensiunile rezervatiilor naturale difera si depind de suprafata necesara elementelor naturale protejate. Sper ca te-am ajutat! FUNDA?