| percypaleblue a întrebat:

Ce e substantivul articulat cu articol hotarat, substantivul nearticulat si substantivul articulat cu articol nehotarat?

1 răspuns:
| ancuta29 a răspuns:

Subtantivul are diferite articole. ariticolul hotarat are terminatia in: l,a,le,lui,al doilea i. articolele nehotarate sunt: un,unui,niste,unor, o, unei. subtantivele nearticulate sunt fara ce am scris mai sus ex: caiet, caine, pisica etc. P.S cand analizezi iei substantivul cu tot cu articol