| 211wasgnij a întrebat:

Ce erau mastabas în Egiptul antic?

Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Buna si la multi ani!
O mastaba era o clădire rectangulară, cu acoperișul plat și cu pereții înclinați ce marca mormântul egiptenilor de rang înalt din antichitate. Erau de obicei construite din piatră sau cărămizi uscate la soare.

2 răspunsuri:
| DrunkenRat a răspuns:

Este o constructie din patra sau caramizi uscate. Are forma rectangulara, adica acoperis plat si peretii inclinati. O astfel de constructie marcheaza mormantul unui egiptean de rang inalt. Cam asa este structurata: http://www.znanje.org/......astaba.jpg

| blackcat99 a răspuns:

MASTABÁ s. f. construcţie egipteană masivă, în formă de trunchi de piramidă, deasupra unui mormânt. (< fr. mastaba)

MASTABÁ s.f. Mormânt egiptean în formă de trunchi de piramidă. [Pl. -le. / < fr. mastaba, cf. ar. mastaba – bancă]. funda? :O3