| Angelofdemon a întrebat:

Ce este aliteratia?
Care este aliteratia din stofa aceasta :
"toamna suna-n geam frunze de metal,vant.
In tacerea grea, gand si animal.
Frant.
thinking
Fundita.

2 răspunsuri:
| maddymaddy a răspuns:

Aliteratia este figura de stil sonora care consta in repetarea unor sunetee in interiorul unui vers. In cazul aliteratiei se repeta consoane sau silabe initiale, aflate de obicei in radacina cuvintelor:
In cazul tau: metal-animal
vant-frant

| dip4dip a răspuns:

Nu toată lumea ştie ce e aceea o aliteraţie: e un efect literar, o figură de stil, constînd în repetarea unor anume sunete astfel încît să imite sau să evoce, să sugereze un fenomen, o stare de spirit, o frîntură de realitate, fizică sau psihologică, dincolo de sensul pur al cuvintelor în care acele sunete apar si cred ca este consoana"n", dar ca sa fi sigura pronunta strofa cu voce tare si cu intonatie si iti vei da seama... Sper ca ti-am fost de ajutor!:*