| Reek54 a întrebat:

Ce este carnetul de elev?, imi trebuie pentru. reducerea calatoriei cu trenul (reducere de 50%).

Răspuns Câştigător
| iam2good2u a răspuns:

Este carnetul care ti se da la scoala. dar sa stii ca eu am incercat odata sa merg cu el cu trenul si mi-a zis ca nu se mai merge cu carnetul acum, ci trebuie adeverinta ca esti elev/student de la scoala unde inveti. asa ca nu stiu daca te ajuta carnetul. cel mai bine e sa intrebi la cfr.

9 răspunsuri:
| MrAngelus a răspuns:

Carnetul de elev este oglinda activitatii scolare si a conduitei elevului. Calitatea de elev trebuie sa se reflecte in atitudinea perseverenta si entuziasta fata de invatatura si munca, in comportarea corecta si demna in scoala si societate."Cu aceste cuvinte se deschide Carnetul de elev (model 1976), un dreptunghi cartonat si imbracat in pinza, de culoare dubioasa (gri sau visiniu) si format imposibil (prea mare ca sa intre in buzunar, prea mic pentru a sta printre caiete), pe coperta caruia trona stema Republicii Socialiste Romania.

Sursa: http://invatamantulcomunistsaucelactual.blogspot.com/......-elev.html

| 1000bodies a răspuns:

Carnetul ala in care ti se trec notele.

| Reek54 explică (pentru 1000bodies):

Ala e carnetul de note.

| 1000bodies a răspuns (pentru Reek54):

Eu cred ca e acelasi.

| Reek54 explică (pentru 1000bodies):

Nu e acelasi, uita'te la primul comentariu si o sa iti dai seama ca nu e acelasi.

| 1000bodies a răspuns (pentru Reek54):

Nu cred ca mai este valabila chestia aia. Republica Socialista Romania? raised eyebrows Cel mai bine du-te la secretariatul scolii/liceului si intreaba acolo.

| Anutza_Ana_1996 a răspuns (pentru Reek54):

laughing), e acelasi lucru.

| Reek54 explică (pentru 1000bodies):

Acum e cu adeverinta aia ca esti elev de la scoala/liceul la care apartii.

| Reek54 explică (pentru Anutza_Ana_1996):

Te-ai gasit si tu sa raspunzi pe aici?, nu vezi ca nu ai habar ce spui?