Întrebare recomandată | LanguageMaster a întrebat:

Ce este conversația euristică?

4 răspunsuri:
| 0VolkSWaGeN1 a răspuns:

Conversația euristică reprezintă o metodă didactică/de învățământ în care predomină acțiunea de comunicare orală, inițiată de profesor, orientată special pentru activarea operațiilor logice ale gândirii elevului, necesare în procesul de descoperire și de valorificare a cunoștințelor și a capacităților proiectate conform obiectivelor instituționalizate la nivelul programelor școlare/universitare.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Conversatie activa intre doua parti. Se foloseste in invatamant si este un procedeu metodologic pentru descoperirea de cunostinte noi. Presupune intrebari si raspunsuri si de-o parte si de alta.

| FreddieM a răspuns (pentru Salontanul):

Fantastic! Cate mai invata omul. Stiam de metoda asta, e faina si eficienta, dar nu stiam ca se numeste asa. (bou)
Cheers

| Iulian2007 a răspuns (pentru 0VolkSWaGeN1):

Uau nimic mai mult nici mai putin, fix copiata de pe nenea google:)
era mai usor sa ii dai link-ul...
https://www.preferatele.com/......stic15.php