| savancea a întrebat:

Ce este eul liric?

Răspuns Câştigător
| blueangel99 a răspuns:

Eul liric este vocea autorului în operele aparținând genului liric și poate fi identificat la nivelul mărcilor lexico-gramaticale: verbe și pronume/adjective pronominale la persoana I sau a II-a (eu, mi, imi, mea, cant, vreau etc). Chiar și interjecțiile pot fi mărci ale eului liric.
Baftă la şcoală! kiss

| eugen220 a răspuns (pentru blueangel99):

Multumesc

| doreal a răspuns (pentru blueangel99):

Mersi happy

| Bacanu_Iustin_1995 a răspuns (pentru blueangel99):

Multumesc mult de tot! Ma ajutat mult sa inteleg!

| Niko212 a răspuns (pentru blueangel99):

Mersi

24 răspunsuri:
| dyonline88 a răspuns:

Eul liric este vocea autorului în operele aparținând genului liric și poate fi identificat la nivelul mărcilor lexico-gramaticale: verbe și pronume/adjective pronominale la persoana I sau a II-a (eu, mi, imi, mea, cant, vreau etc). Chiar și interjecțiile pot fi mărci ale eului liric.

| Iania_Nicoleta_1963 a răspuns (pentru dyonline88):

Corect :*

| Marian_Anton_2000 a răspuns (pentru dyonline88):

L-ai copiat de la raspunsul castigator

| ƦoyJoиЭsJR a răspuns:

Uite o definitie... Poate te ajuta:
Eul liric este vocea autorului în operele aparținând genului liric și poate fi identificat la nivelul mărcilor lexico-gramaticale: verbe și pronume/adjective pronominale la persoana I sau a II-a (eu, mi, imi, mea, cant, vreau etc). Chiar și interjecțiile pot fi mărci ale eului liric.

| AntoniaOrman a răspuns:

Frate aproape toti de aici l-au copiat pe Blueangel99! laughing

| Iania_Nicoleta_1963 a răspuns:

Am inteles ca eul liric este in poezii

| Iania_Nicoleta_1963 a răspuns:

:*

| Vali2013 a răspuns:

Toti l-ati copiat pe blueangel99

| Andrei_Lola_1994 a răspuns (pentru Vali2013):

Adica nu este corect?

| Vali2013 a răspuns (pentru Andrei_Lola_1994):

Ba da

| iasmina1234567890123456789012345678901234567890123 a răspuns (pentru Vali2013):

Ai dreptate Vali2013 chiar asa si e toti l-au copiat.

| iasmina1234567890123456789012345678901234567890123 a răspuns (pentru Vali2013):

Ai dreptate Vali2013. happy

| AwPsTyLe a răspuns:

Verificati ora la care a trimis blueangel99 si ora la care a trimis dyonline88winking.E greseala celui care a pus intrebarea ca nu a dat funda cui trebuiewinking.Cel copiat e de fapt dyonline88

| Lefterache_Teodor_1992 a răspuns:

Eul liric este vocea autorului în operele aparținând genului liric și poate fi identificat la nivelul mărcilor lexico-gramaticale: verbe și pronume/adjective pronominale la persoana I sau a II-a (eu, mi, imi, mea, cant, vreau etc). Chiar și interjecțiile pot fi mărci ale eului liric. SA INVATATI BAFTA!

| Paula18 a răspuns:

Vocea interioara a poetului.

| Sutic_Mary_1995 a răspuns:

Genul liric cuprinde totalitatea operelor literare in care autorul isi exprima gandurile, sentimentele, aspiratiile prin intermediul eului liric/creator/poetic cu ajutorul imaginilor artisitice si figurilor de stil.

| petrubraescu a răspuns:

Eul liric este in sine o instanta a comunicarii, cu ajutorul careia autorul isi comunica gandurile, ideile si sentimentele cititorului.
În lirica moderna, se produce o destructurare a eului liric, total îndepartat de eul individual, celebra fiind afirmatia lui Arthur Rimbaud: „Eu este un altul".
În general, eul liric este marcat în text prin forme pronominale si forme verbale de persoana I.
Pot sa apara si alte persoane, care au functie generalizatoare, extinzând sfera sentimentelor exprimate de vocea lirica la nivelul receptorului.

| Joke_Mihai-alex_LP_1998 a răspuns (pentru petrubraescu):

Acest raspuns este cel mai bun deoarece eul liric nu reprezinta in realitate vocea autorului prin urmare acest raspuns este singurl corect din aceasta lista. Ps: o sa aflati si voi acest lucru daca sunteti la liceu in clasa a 9-a

| corinacorinauta a răspuns:

Eul liric este vocea autorului în operele aparținând genului liric și poate fi identificat la nivelul mărcilor lexico-gramaticale: verbe și pronume/adjective pronominale la persoana I sau a II-a (eu, mi, imi, mea, cant, vreau etc). Chiar și interjecțiile pot fi mărci ale eului liric.

Întrebări similare