| MatzzaaaEteeNaa666 a întrebat:

Ce este geometrie descriptiva?happy. >Fundita.big grin

3 răspunsuri:
| MrAngelus a răspuns:

Geometria descriptiva este stiinta care studiaza metodele de reprezentare exacte ale corpurilor prin metoda proiectiilor.

Geometria descriptiva este, prin esenta, o stiinta grafica. Constructia reprezentarilor grafice tratate de geometria descriptiva se bazeaza pe
metoda proiectiilor care deriva
din mecanismul vederii umane.

Sursa: http://www.scribd.com/doc/10075346/geometrie-descriptiva- - sectiunea "INTRODUCERE"

Răspuns utilizator avertizat
| BellaKiოNana a răspuns:

Geometrie descriptivă = ramură a geometriei care folosește metode de cercetare bazate pe reprezentarea unui punct din spațiu cu ajutorul proiecțiilor pe două planuri.