| MariaHarry a întrebat:

Ce este monarhia absoluta?

Răspuns Câştigător
| AdrianEu a răspuns:

Monarhia absolută este regimul în care puterea de stat, absolută şi invizibilă, este încarnată de rege ale cărui competenţe sunt limitate de legile tradiţionale, dar nu pot fi controlate nici de nobilime, nici de reprezentanţii corpului social sau politic din Adunarea Stărilor Generale. Ideile sale de bază sunt unitatea şi legea, expresie a ordinii şi controlului asupra societăţii. Limitele puterii regale (executivă, legislativă, juridică) rezultau doar din responsabilitatea Sa în faţa lui Dumnezeu - sursa unică a autorităţii monarhice. Monarhul este astfel dezlegat (sensul etimologic al termenului absolut) de orice răspundere terestră, liber de a legifera şi decide fără voia altor oameni.

3 răspunsuri:
| KateMiddleton a răspuns:

Cand regele este stapan absolut.

| OanaRalucaPorumb a răspuns:

Cand regele detine toata puterea asupra statului, bisericii, politicii, legilor si a tuturor alegerilor.

| Ardew99 a răspuns:

Monarhia absoluta este regimul politic in care nu este parlament (monarhie parlamentara) ci unde toata puterea o are regele(monarhul).