| Daughter a întrebat:

Ce este o domnie pamanteana?

Răspuns Câştigător
| 101andrei101 a răspuns:

Cred ca vrei sa stii diferenta dintre domnie fanariota si domnie pamanteana. Domniile fanariote sunt cele in care este numit la conducere cineva din cartierul fanar (asta pentru ca i i oferea un fel de mita sultanului) iar domniile pamantene sunt cele in care domnitorul este originar din tara pe care o conduce.

1 răspuns:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Atunci cand scaunul de domnie este ocupat de un om al pamantului, adica al zonei, regiunii, tarii.