| Mrs24 a întrebat:

Ce este o propozitie subordonatoare(subordonata)? Vreau exemple si argumentari cat mai clare! (Dau test)

1 răspuns:
| Plato a răspuns:

Daca-mi amintesc bine, sunt acele propozitii care sunt introduse printr-o conjunctie subordonatoare: sa, ca, daca, de, ca sa, adverbe relative si alte chestii pe care le gasesti pe internet. Bine, exista multe tipuri de subordonate, subiectiva, predicativa, circumstantiale, in fine, mi se pare mult mai usor sa te documentezi de pe internet, nu cred ca ti-ar fi greu sa gasesti.