| Strocker a întrebat:

Ce este orogeneza alpina?

Răspuns Câştigător
| Florennce a răspuns:

Orogeneza Alpina este o perioada ce semnifica formarea muntilor prin incretirea, ridicarea si cutarea Scoartei Terestre
O seara buna!happy

7 răspunsuri:
| Dash a răspuns:

Procesul de formare a muntilor. (prin incretirea scoartei terestre)

| Just4Joker a răspuns:

Orogeneza alpina ( noua ) este orogeneza cu care s-a format lantul muntos din Europa de sud

| ImiPlaceSaEnervezLumea a răspuns:

Orogeneza alpină se referă la ultima fază geologică de formare a munților în istoria globului pământesc. În această perioadă au luat naștere munții mai tineri. Procesele de orogeneză au avut loc în perioada cretacică, iar faza cea mai accentuată de încrețire cu ridicarea munților actuali a avut loc în perioada târzie a miocenului și ea cuprinde o perioadă între 100 și 150 milioane de ani. Perioada de glaciațiune din pleistocen au influențat mult formele munților, forme care se păstrează și în prezent. Prin aceste procese geologice s-au format munții:

Munții Atlas
Munții Pirinei
Munții de pe insulele Baleare
Munții Carpați
Munții Apenini
Munții Rodopi
Munții Balcani
Munții din Anatolia
Munții Caucaz
Munții Hindukush
Munții Karakorum
Munții Himalaya.

| jeffery a răspuns:

Conform manualului meu de geografie...

Orogeneza alpina, cea mai recenta in timp, reprezinta expresia cea mai evidenta a deplasarii placilor tectonice: deplasarea spre vest a Placii Americane (care, prin coliziune cu Placa Pacifica, a generat sistemul andin) si deplasarea spre nord a unor placi provenite din fragmentarea Gondwanei (Placile Africana, Araba si Indo-Australiana) care a generat sistemul alpino-himalayan.

Parca pe aici erau formate rocile alea sedimentare...Asta nu mai stiu sigur.

| Christos a răspuns:

Reprezinta ultima faza geologica in care au avut loc procese complexe de ridicare a scoartei terestre si formarea celor mai noi munti (cum sunt Alpii).

| TPU43424 a răspuns:

Orogeneza alpină se referă la ultima fază geologică de formare a munților în istoria globului pământesc. În această perioadă au luat naștere munții mai tineri. Procesele de orogeneză au avut loc în perioada cretacică, iar faza cea mai accentuată de încrețire cu ridicarea munților actuali a avut loc în perioada târzie a miocenului și ea cuprinde o perioadă între 100 și 150 milioane de ani. Perioada de glaciațiune din pleistocen au influențat mult formele munților, forme care se păstrează și în prezent. Prin aceste procese geologice s-au format munții: