| NicoleTheEnd a întrebat:

Ce este simbolul literar?big grin
Sa-mi spuneti si exemple.

Răspuns Câştigător
| NicoleTheEnd explică:

Simbolul este procedeul artistic care consta in utilizarea numelui unui obiect concret pentru a desemna un alt obiect sau, cel mai adesea, o idee abstracta. Simbolul este o imagine care revine cu insistenta intr-un text literar si care ocupa o pozitie cheie, esentiala pentru eroul liric sau epic, pentru conflict etc.
Sensul simbolic al unui cuvant se formeaza numai in context (prin raportare la toate determinarile sale, la relatiile cu alte imagini si la pozitia pe care o ocupa in text).
Sper ca te ajuta big grin

3 răspunsuri:
| NicoleTheEnd explică:

Multumesc! ( celor care m-au ajutat)

| AlerimxD a răspuns:

Exemple : crinul simbolizează puritatea, iar laurul simbolizează victoria.
Xoxo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iar " vă rog" simbolizează buna creştere...