| Sminoc12 a întrebat:

Ce este substantivul?

Răspuns Câştigător
| MariaFiscusunteu a răspuns:

Substantivul este partea de vorbire care arata o fiinta, un obiect sau un fenomen al naturii.Substantivul este de 2 feluri:
comun si propriu. Daca mai vrei cv referitor la aceasta informatie spune-mi si iti zic.

7 răspunsuri:
| Georgyyyyyyy a răspuns:

Uite aici mai multe detalii despre substantiv care iti sunt folositoare...http://ro.wikipedia.org/wiki/Substantiv funda?

| diavolitadulce a răspuns:

Partea de vorbire care arata un obiect, animal sau fenomen al naturii. OMG!

| roxy1direction4ever a răspuns:

Este partea de vorbire ce dunumeste un obiect, sentiment, fenomen al naturii, persoana, anumal.( in general=substantivul este partea de vorbire ce denumeste un obiect)

| Mihaies a răspuns:

Substantivul este o parte de vorbire care denumesc obiecte despre care se poate întreba cine este acesta? sau ce este acesta?
O caracteristică mai detaliată a substantivului poţi să găseşti aici:
http://limba-romana.ucoz.ro/index/substantivul/0-23

| Andr33a96 a răspuns:

Este partea de vorbire care denumește ființe, obiecte, substanțe, locuri, evenimente și o serie de noțiuni abstracte! Funda puppy dog eyes?

| ApolloO0 a răspuns:

Partea de vorbire flexibila, care denumeste fiinte, lucruri, fenomene ale naturii, actiuni, stari etc.

1. Felul substantivelor
Dupa inteles (natura denumirii):
-compuse (masa, scolar, prieten)
-proprii (Maria, Venus, Arad)

| alexcopilnebun a răspuns:

Substantivul este partea de vorbire care de numeste obiecte(in sens gramatical){fiinte obiecte fenimene ale naturii, etc}sper ca ti-am fost de foloswinking