| anonim_4396 a întrebat:

Ce este teorema lui Pitagora?

Răspuns Câştigător
| yo547 a răspuns:

Este o demonstratie.Scurt si la obiect. Funda?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pe vremea mea se spunea ca este puntea magarului in geometrie, nu stiu cum i se spune acum.
Ca enunt: patratul ipotenuzei este egal cu suma patratelor catetelor.

| DANyi a răspuns:

Teorema te ajuta sa calculezi valoarea unei laturi in triunghiul dreptunghic si valorile cele mai des intalnite in cadrul trigonometriei.

| yo547 a răspuns:

O demonstatie, asta este o teorema ca si teorema lui Pitagora.

| Striker14 a răspuns:

Intr-un triunghi patratul lungimii ipotenuzei este egal cu suma patratelor lungimilor catetelor.

| Appedis a răspuns:

Teorema lui Pitagora este una dintre cele mai cunoscute teoreme din geometria plană (euclidiană). Teorema lui Pitagora afirmă că "în orice triunghi dreptunghic, suma pătratelor catetelor este egală cu pătratul ipotenuzei". Dacă se notează cu a și cu b lungimile catetelor unui triunghi dreptunghic iar cu c lungimea ipotenuzei acestuia, atunci teorema lui Pitagora afirmă că:

a^2 + b^2 = c^2\!\,

Reciproca este adevărată: Oricare ar fi trei numere pozitive a, b, c astfel încât a2 + b2 = c2, există un triunghi cu laturi de lungimi a, b, c, iar unghiul dintre laturile de lungimi a și b va fi drept.