| Gaby_6465 a întrebat:

Ce este un cuvant polisemantic?

3 răspunsuri:
| Dmonik a răspuns:

Este exact ceea ce exprima: poli = mai multe, semantic = semnificatie.
Este un cuvant care are mai multe sensuri.

Nu trebuie confundat cu omonimul (identic ca formă, dar se deosebește radical ca sens).
De exemplu, cuvantul "masa" este polisemantic in exemple de genul: a lua masa, a da o masa, o masa imbelsugata, dupa-masa, etc, dar este omonim in situatiile: masa (de oameni), masa moleculara, etc...

| DisforDeea a răspuns:

Care are mai multe sensuri happy

| NinelMessi10 a răspuns:

Cuvantul polisemantic este cel care se scrie la fel dar are sens apropiat.Dai funda?