| CinevaAnonimă a întrebat:

Ce experimente interesante cunoasteti unde se foloseste si Forta Arhimede?

1 răspuns:
| Anapanda a răspuns:

Iti trebuie un cilindru sau o mensura.
1.Il umplii plin cu apa.
2.Iei un borcanel de medicamenta asemanator cu asta: http://www.google.ro/......tp?/imgres din plastic.
3.Ii faci un orificiu (gaura) in capac.
4.Pui cateva greutati inauntru..cat sa pluteasca la suprafata (cutiuta o pui cu capacul in jos, unde ai facut orificiul)
5.Adaugi apa cat sa fie plin.
6.Pui amandoua mainile pe cilindru incat sa acoperi tot, si vei observa ca acel borcanel in care ai pus greutatile, coboara in jos si revine din nou in sus de nenumarate ori.
Bafta!

P.S. Pune un castron sub cilindru pentru nu a cade apa pe masa.