| Karol1877 a întrebat:

Ce fac atunci cand vreau sa citesc o carte dar ma apuca somnul? De fiecare data cand ma pun sa citesc, ma ia somnul instant. Am de citit sute de pagini dar nu pot...

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

E un proces firesc si natural. Faci un efort intelectual cu care nu esti obisnuit, si acest efort cere combustibil, si rade toata glucoza din sange. Cum organismul nu poate functiona fara glucoza, cazi intr-un somn care permite refacerea concentratiei normale de glucoza in sange. Obisnuieste-te sa citesti si nu vei mai adormi.

8 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Citeste atunci cand trebuie sa dormi si nu poti, sa vezi cum vei adormi! happy
Se pare ca nu dormi destul. Si cititul e cel ce iti stimuleaza creierul pentru somnul necesar. Fa-ti necesarul de ore de somn, 8 pe noapte, si vei vedea ca nu vei mai adormi cand citesti.

| MrkiddyKid1 a răspuns:

Incearca sa asculti niste melodii ambientale in timp ce le citesti si sa te concentrezi pe cat de mult posibil, totodata incearca sa vizualizezi ceea ce citesti cat poti de bine. Pentru muzica de fundal iti trebuie ceva fara cuvinte, linistitor care sa nu iti distraga atentia prea mult, Iti recomand "The River Flows In You" si "Flower Dance"

| cristi202 a răspuns (pentru MrkiddyKid1):

Vrei sa adoarma mai bine punind si muzica?

| MrkiddyKid1 a răspuns (pentru cristi202):

Multor oameni le e mai greu sa adoarma pe muzica sau pe zgomot in general, imi imaginez ca in camera unde citeste este liniste ceea ce il face sa doarma pentru ca este mult mai usor sa dormi cand este liniste, are sens nu crezi? Plus ca faptul ca el se plictiseste de moarte citind poate juca un factor importand in starile lui de somnolenta, muzica facand totul mai putin plictisitor. Data viitoare lasa si niste argumente la intrebarea ta care sa demonstreze ca muzica (nu cea de leagan) provoaca somnolenta, daca tot vrei sa pari mai inteligent.

| cristi202 a răspuns (pentru MrkiddyKid1):

Un argument: multi care nu pot dormi, adorm foarte bine pe muzica ambientala, pentru ca muzica e un foarte bun somnifer. Depinde de psihic, nu contest ca pentru tine sau alti citiva poate fi un stimulent muzica, dar pentru cei mai multi e un ajutor pentru adormire.

| GazzaRecordsRo a răspuns:

Asa mi se intampla si mie inainte, mai am momente cand ma apuca o usoara astenie. eu am remediat problema citind cu voce tare si am incercat sa-mi imaginez ceea ce citeam sa consider ca iau parte la actiune.

| Aimwork a răspuns:

Cel mai bun sfat (astept funda btw) e sa gasesti cartea online si sa o citesti pe telefon/tableta. la mine merge tot timpul. citirul din carti e obositor dar am observat ca pe telefon, chiar si cand,, citesc ca sa adorm" nu reusesc. te tine treaz efectiv. incearca!

| cristi202 a răspuns (pentru Aimwork):

E perfect adevarat! Se datoreaza luminii "albastre" generata de device-urile din casa, lumina care afecteaza somnul, si te tine treaz.