| anonim_4396 a întrebat:

Ce fac plantele si animalele in timpul iernii?

Răspuns Câştigător
assiris
| assiris a răspuns:

Fa-ti timp si priveste natura din jurul tau, vei descoperi foarte multe lucruri interesante.

104 răspunsuri:
| wizard_cristi a răspuns:

Depinde foarte mult de plante si de animale. Unele plante si animale isi reduc activitatea pana trece iarna (unele animale hiberneaza, unele plante par a se usca). Exista totusi animale si plante care trec iarna fara a se schimba ceva important la ele.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

unele hiberneaza iar altele isi duc viata sub pamant

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

UNELE ANIMALE ISI REDUC ACTIVITATEA PANA TRECE IARNA{UNELE ANIMALE ISI GASESC CEVA DE LUCRU IAR ALTELE HIBERNEAZA. FELURILE DE ANIMALE CARE HIBERNEAZA SUNT:ARICIUL, URSII.INSECTELE

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In zonele unde vare e cald si iarna e frig animalele si pasarile se adapteaza in moduri diferite.Hiberneaza: broastele, liliacul...se retrag in gropile din sol, sub pietre, in scorburi, in pesteri.Animalele nu se mai hranesc, iar ritmul biologic incetineste.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

animalele migreaza iar plantelese ofilesc si iafloresc vara

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu! asta vreau sa aflu!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

plantele si animalele sunt o specie amuzanta care fac catelusi pisicute multe altele........va multumesc pentru ca m-ati urmarit larevedere

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hiberneaza

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Unele animale hiberneaza iar plantele mor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Animalele si plantele petrec in grope dormind, visand la perechile lorrolling on the floorrolling on the floorlaughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Plantelr in timpul ierni par cam ofilite dar totusi unele reusesc sa traiasca iar animalele sebaga in scorburi, in vizuine etc si hiberneaza

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Unele animale hiberneaza toata iarna

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ele fac tim de inarna{dorm} sau unele inca mai sunt activi in timpul ierni

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hiberneaza si se ofilesc

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Unele animale hiberneaza iar unele trec prin iarna fare sa li se intample nimic. unele plante se ofilesc, iar unele plante trec prin iarna fara sa pateasca nimic

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Animalele si plantele isi iau pistoale pentru a nu racii
ele se omoara pentru a avea o viata mai decenta

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai...pentru a rezista pe timpul iernii, atunci cand temperaturile sunt foarte scazute...plantele si animalele isi cumpara centrale termice si isi fac izolatii de cea mai buna calitate...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mănâncă, se joaca sau dorm

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu asta vreau si eu sa aflu nu va supy pe m dar asata e ca nu pot adauga un comentariu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se plimba toata ziua.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Plantele isi vor produce hrana iar animalele se vor adaposti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Animalele in timpul iernii hiberneaza!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In timpul ierni unele dintre animale hiberneaza

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hiberneaza.Animalele.
Se strkg.Plantele
Asa scrie in cartea mea de geogravarza.