| troleibuz a întrebat:

Ce face o carte sa fie clasica?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Faptul ca a fost indragit de foarte multi cititori nationali si internationali, de-a lungul mai multor generatii.

| NLS a răspuns:

Exista mai multe definitii pentru o carte clasica, sau pentru literatura clasica.
Una dintre ele, si cea mai corecta din punctul meu de vedere, o reprezinta cartile care au trecut testul timpului, au strans foarte multe critici si aprecieri pozitive de la cititori de-a lungul mai multor generatii, si s-au vandut totodata intr-un numar mare de exemplare pe mai multe continente
(si implicit au fost traduse in mai multe limbi, dar asta nu e ceva reprezentativ, asta se intampla si cu cartile actuale).

In aceasta categorie intra cartile ce întrunesc anumite norme de perfecțiune, asadar conteaza continutul, valoarea si calitatea lui, precum si felul in care e alcatuita si structurata actiunea, cat de bine si atent sunt detaliate personajele si intamplarile, etc.

Uneori notiunea de literatura clasica se intersecteaza cu notiunea de "best seller". Alteori - pur si simplu nu.
Exista si multe carti fara o prea mare valoare ce s-au vandut si se vand in draci.

O alta clasificare identifica literatura clasica cu curentul literar -artistic omonim - clasicismul.
Adica cartile ce urmaresc perioada si teme specifice clasicismului.

Exista si adepti ai sintagmei "clasici in viata" si fac referire la autori si opere contemporane mai rasarite.
Sau altii care asociaza autorii de SF acestui curent literar.

| gabicoo a răspuns (pentru NLS):

Deci maculatura aia în care se prezenta povestea de iubire dintre Irinel și Monica Columbeanu poate fi considerată literatură clasică! Că Bestseller a fost! Întreb și eu pentru un prietenwinking

| gabicoo a răspuns (pentru gabicoo):

Scuze că am zis maculatură! Am vrut a zic hârtie igienică!

| gabicoo a răspuns:

Clasice e alea care nu e citite dă proști!
laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Subiectul bine ales, scris cu atenție la detalii și mai ales cu pasiune. happy

| svenhassel13 a răspuns:

Originalitatea ei.