| anonim_4396 a întrebat:

Ce facultate ați recomanda în situația pe care urmează să o prezint? Situația este așa : eu sunt pe profilul uman, științe sociale, deci ar pica partea de discipline de real deoarece nu dispun de materia necesară, NU PLĂNUIESC să activez pe vreun domeniu de la facultate. Pasiunile mele principale sunt fotografia și arta plastică, din una dintre astea(sau ambele)aș vrea sa imi câștig eventual existența. Aceste lucruri le practic si le studiez prin exercitiu in particular. Deci facultatea nu va avea pentru mine nicio legatura cu job-ul, decât poate primii cativa ani, când va trebui sa strâng bani pentru a mă pune pe picioare. Vreau sa fac facultatea in principal pentru experiența in sine, colegi, comunitate, relații, mediul universitar și pentru a nu fi considerat prost. Dpdv școlar/academic n-am fost si nu sunt prost(desi in viața reală cam sunt laughing ), deci aș fi criticat și judecat foarte aspru daca tocmai eu nu aș face facultate. Ce domeniu credeti ca ar fi placut si interesant macar pentru cunostintele si cultura mea generala? Mulțumesc

12 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Geografie, istorie, psihologie, arte, limbi străine

| Freya1 a răspuns:

Eu cred ca daca faci facultate ar trebui sa o faci cu un scop nu doar asa sa fie.Asa ca daca tot ai vrut sa te apuci de facultate mai bine optai pentru drept, medicina ca sa fi sigur ca ai cum sa iti câștigi existenta iar suplimentar pentru un ciubuc puteai face si poze.
Ce ma enervează pe mine maxim e faptul că sunt o grămadă de tineri ce fac facultate doar asa, sa nu fie nevoiți ca dupa liceu sa se apuce de munca si sa mai leneveasca câțiva ani ne făcând nimic.

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Nu e cazul meu. Am avut job si la 14-15 ani. Nu mi-e frica de munca. Motivele sunt cele prezentate.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am spus că e la tine neapărat.Dar eu stiu multe cazuri.
Ideea era ca tu trebuia daca tot iti pierzi ani cu facultatea sa faci una utila din care pe viitor sa devi cineva.

| CostinAlamariu a răspuns:

De ce nu te duci la facultatea de arte plastice daca tot iti place? Ai putea sa-ti dai doctoratul si sa te faci profesor universitar, loc de munc care e destul de bine platit. Sau poate chiar prof de liceu daca nu vrei sa te omori cu doctoratul.

| siriusblack98 a răspuns:

Și crezi că o să poți să trăiești decent în România din fotografie și eventual desen? Ca și facultate nu mă bag să îți sugerez ceva. Aproape toate sunt un amalgam de informații inutile care se contrazic cu realitatea și nu îți asigură un viitor. Asta dacă nu vrei să faci cumva medicina. În ce privește inteligența, ai nevoie de tot atât de multă inteligență să faci o facultate câtă îți trebuie să iei examenul teoretic pentru permis. Crede-mă că o bună vreme m-am ocupat cu lucrări de licență și referate pentru un ban în plus. Nouă din 10 studenți care veneau la mine erau paraleli cu lumea asta ca să nu le zic altfel. Am avut câțiva care nu aveau habar măcar nici în ce an sunt la facultate. Abia știau să deschidă un mail.

| anonim_4396 explică (pentru siriusblack98):

Sincer, intrebarea ta este foarte pertinenta. Cred ca am o șansă pe care merita sa o incerc, daca nu, asta e. Dar sunt de acord ca e greu sa traiesti din aceste domenii. Ar fi trist totusi sa nu incerc si sa ma limitez la ce face oricine altcineva. Sunt de acord cu ce ai spus despre studenti, dar lumea tot are impresia ca cine nu face facultate esti prost.

| Werrich a răspuns:

Acum toți nedesteptii fac facultate.

| Legion7X a răspuns:

Cunostintele tale și ceea ce îți place să faci, depinde numai de tine.

| AnastasiaK a răspuns:

Mă surprinde că pentru domeniile care totuși te pasionează nu vrei să urmezi o facultate.

Da, știu, în viață te descurci și fără facultate și orice prost poate trece printr-o facultate. Ambele sunt afirmații pe care le-am susținut întotdeauna, DAR, în același timp, dacă urmezi totuși o facultate și nu treci degeaba prin ea, chiar ai de învățat. Spun asta în ideea în care am terminat o facultate și un master ca să profesez într-un domeniu despre care toată lumea îmi zicea că n-are nicio treabă cu ce se face în facultate și că e inutilă facultatea de fapt, lucru pe care îl neg complet. Mă descurcam și fără facultate? Poate. Eram la fel de bună în ceea ce fac? În niciun caz. De asemenea, anul ăsta am început o altă facultate legată de un domeniu care mă pasionează. Am intrat gândindu-mă că deja știu cam tot ce o să se predea, așa că măcar să am și o diplomă pentru asta că cine știe ce idei mi-or veni în viitor. Oh well, m-am înșelat. Da, sunt o grămadă de lucruri pe care le știu, dar în același timp am și o grămadă de învățat.

Cam asta a fost pledoaria mea pentru a susține studiile de specialitate indiferent de domeniul ales. Chiar și dacă, prin absurd, materia din programă nu te ajută cu nimic, tot sunt acei oameni specializați în domeniile respective numiți profesori, cu o oarecare experiență, de la care nu ai cum să nu ai ce învăța. Eu personal întotdeauna am descoperit că oamenii mai bine pregătiți în diverse domenii aveau (și) studii (inclusiv make-up). Acum a nu se înțelege greșit, facultatea nu e nici condiție necesară, nici suficientă pentru a deveni foarte bun în ceva, dar tot cred că e un plus imens (și nu la diplomă mă refer).

Acestea fiind zise, pe atât cât de util mi se pare parcurgerea unor studii în domeniul de interes, tot pe atât de inutile mi se par studiile doar ca să fie acolo. "Cultura generală" ți-o poți îmbogăți prin cărți când vrei și cu ce te interesează, fără să te chinui să urmezi același domeniu 3-4 ani, care să-ți mai ia și din timpul în care poți face ceea ce îți place.

| DenqOO a răspuns:

Drept

| Hela a răspuns:

Facultatea de Stiinte Economice, mai exact pe Marketing ma gandesc ca te-ar ajuta mult