| numaieoadi a întrebat:

Ce facultate sa urmez in Politehnica la Timisoara dintre " Electronica si Telecomunicatii, Electrotehnica si Electroenergetica, CoNSTRUCTII sau Automatica? Unde sunt locuri de munca mai multe? Voi ce ziceti? ce ma sfatuiti?

3 răspunsuri:
| Mayar a răspuns:

Electronica si Telecomunicatii - Trebuie sa stii matematica de M1 si fizica F1 la greu. Aici matematica primeaza! Si, de asemenea, ceva cunostinte si de fizica... adica, macar F2 bine studiat, daca nu F1.

La Electrotehnica si Electroenergetica - Matematica trebuie sa stii bine de M2, sa zicem, si cu ceva efort reusesti sa intelegi tot de acolo. La fizica trebuie iar sa fi bun, nu doar cu lucrurile bazate pe electricitate, si trebuie sa fi facut un profil de electrotehnica la liceu, sa ai habar de circuite si cum se monteaza, cate si care sunt diferentele dintre teoria de la fizica si practica. Aici, daca nu te ai cu fizica, nu are rost. Aici fizica primeaza, chiar si in detrimentul matematicii.

La constructii - cu matematica mai merge cum mai merge,,,, dar la fizica, iar, trebuie sa te stii. Dupa cum fezi, fizica e baza la multe. Trebuie, de asemenea, sa ai si ceva vedere in spatiu. Esti ca un fel de arhitect, insa el imagineaza si pune pe foaie, tu trebuie sa intelegi, sa interpretezi si sa pui in practica. Deci, va trebui sa ai notiuni de desen tehnic, sa stai bine cu vederea in spatiu, cu geometria descriptiva si axonometria.

La Automatica, daca nu stii Matematica M1 si informatica asa cum se cere, ca la carte, nu are rost! Si aici se cere fizica, si daca nu stii, o sa te tragi de cap...

Deci, la toate trebuie fizica, mate. La Telecomunicatii si Ac trebuie mai ales mate si apoi ceva informatica.

Sper ca ai inteles ce am zis.

La electronica si telecomunicatii sunt multe locuri, se plateste bine, la fel si la Automatica, insa, dintre electrotehnica si electroenergetica, electrotehnica se plateste mai bine. La constructii... aici in tara nu ai niciun viitor! In strainatate traiesti insa, pe picior mare. In strainatate insa, poti trai pe picior mare si dupa ce faci oricare dintre celelalte profile.

| Monyyyyy a răspuns (pentru Mayar):

La electric imi ajunge m2? La ce profile is m2?

| dragosh6 a răspuns:

Eu pot sa iti spun din experienta proprie ca nu trebuie sa te stresezi acum cu facultatea care vrei sa o urmezi, dupa bac iti vei schimba optiunile in functie de media de la bac si cu cat vei avea o medie mai mare cu atat optiunile tele vor creste.