| adrianae a întrebat:

Ce fel de opere literare e mai bine sa le aleg pentru a le compara? Daca vreau sa aleg, de exemplu, doua romane atunci ce carti pot alege pentru a analiza o tema asemanatoare intre cele doua opere?

Daca aleg povestiri de un autor atunci cu ce le pot compara? Cu povestiri de un alt autor? Sau cu poezii ori drama?

6 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Ce vîrstă ai?

| adrianae explică (pentru corolav):

18. Dar ce?

| corolav a răspuns (pentru adrianae):

Pentru a putea ști ce anume cărți să - ți recomand.
Acest „Dar ce?" al tău, ca formulare gramaticală,
mă îndreptățește să cred că nu prea faci casă bună cu limba română.
Hai, pa!

| adrianae explică (pentru corolav):

Scuze. Sunt nervos. Se poate de comparat Enigma Otiliei si Ion? Am in vedere daca se poate de comparat intriga si timpul si spatiul in 1500-1600 de cuvinte. Multumesc

| corolav a răspuns (pentru adrianae):

Se poate „a se compara" ar fi fost corect.
Se poate a se compara dacă vom spune că unul este prenumele unei femei și celălalt al unui bărbat. Și atunci vorbim de sex.
Sex feminin și sex masculin. A nu se gîndi altcumva.
Se pot compara dacă vom spune că „pe undeva" unul dintre catalizatorii acțiunilor este dragostea.
Cînd se fac comparații nu înseamnă că, în mod obligatoriu, trebuie ca aspectele acțiunilor să fie de aceeași parte a unei axe de simetrie.
Una poate fi sus, alta jos. Una la stînga, alta la dreapta.
Cum în acestea două, de exemplu.
Acțiunea unuia se petrece în mediul rural, a celuilalt în mediul urban.
Trebuie de căutat similitudini între eroii celor două romane, sau poate nepotriviri. Trebuie de intrat în ego - ul personajelor.
Și poate încă multe alte astfel de atribute care definesc personalitatea unui personaj, sau a mai multor personaje.
Am pornit cumva a te ajuta.
Dar, dintr-un anumit punct de vedere, pentru că ceea ce vrei să faci tu este o lucrare literară, în primul rînd, și cel mai important, este a scrie corect în limba română.
Or, tu cam ai lacune la acest capitol.
Să fii sănătos!

| Negoita_Alexia_2000 a răspuns:

Pai, cel mai simplu, dupa parerea mea, e sa compari genul liric cu genul epic. Au trasaturi si structuri complet diferite. Ca exempu, pot sa iti dau un pastel la opera lirica (cea mai evidenta care imi vine in minte in acest moment e Sfarsit de toamna de Alecsandri) si o nuvela sau roman la gen epic (poti sa alegi un text de-al lui Caragiale sau cv in genul asta, aici e simplu). Si cand scrii despre comparatia intre cele doua, poti sa scoti in evidenta faptul ca in poezie sentimentele sunt transmise direct si in nuvela indirect, una e in versuri alta in proza, intr-una e eu liric si in alta e narator etc. Acum depinde foarte mult si in ce clasa esti si ce cunostinte ai pentru ca ce ti-am enumerat cred ca ar stii si un elev de clasa a 5-a.