| Victoria a întrebat:

Ce gen de carti preferati? Care este cartea voastra preferata?

Răspuns Câştigător
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Am citit toate cartile pe care le-ai enumerat mai jos si multe altele, sunt carti vechi dar foarte bune, deasemeni : Dama cu camelii, La rascruce de vanturi, Madame Bovary, Manastirea din Parma, Citadela sfaramata, Gran Canaria, Castelul palarierului, Cocosatul, Cei trei muschetari, Ultimul mohican, Delirul, Prins, Profetiile lui Nostradamus, Taina miturilor astrale, Amintiri despre viitor, etc...Imi plac cartile de dragoste, aventuri, spionaj, politiste, istorice etc...si poeziile, in mod special Esenin.Am citit foarte multe carti, citesc inca si am ajuns la concluzia ca indiferent cat de "proasta " e considerata o carte tot ai ce invata din ea.

19 răspunsuri:
| Nastia a răspuns:

Preferata=eseu despre orbire, saramago.mai e crima si pedeapsa, dostoievscki.

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Daca o gasesti pe undeva, caci este foarte greu de gasit editie in limba romana, este vorba despre "De-a pururea si-o zi", de Georges Emmanuel Clancier. Este una din cartile mele de capatai. Vei gasi in ea si dragoste, multa dragoste, si teatru, si putin razboi, dar in primul rand, literatura de calitate. O recomand cu sinceritate.

| Victoria explică:

Mie imi plac foarte mult cele de dragoste, dar si cele psihologice si de aventuri. Am multe carti preferate, printre care:
1. Crima si pedeapsa-Dostoievski
2. Ana carenina- Lev Tolstoi
3. Eugenie Grandette- Honore de Balzac
4. Cartea nuntii- George Calinescu
5. Rosu si Negru- Stendhal

| Victoria explică:

* Ana carenina

| Victoria explică:

Scuzati-ma pentru ce e scris la 2, nu stiu ce are tastatura mea, nu merge sa scriu corect.

| Kassandra1408 a răspuns:

Prefer cartile de aventura sau cele cu o morala filosofica. E greu de spu, ca autori, imi plac Dan Brown si Cecilia Ahern.Si oscar WIlde merita citit.Acum depinde de gusturile fiecaruia.

| Leea1234 a răspuns:

Imi plac romanele de dragoste... dar nu spun "nu"unui roman de aventuri...
carti preferate...
sandra brown- texas lucky
texas chase
texas sage
invitatie la vlas, ion...

eluveitie
| eluveitie a răspuns:

Cartea mea preferata e "Codul lui DaVinci"... mie mi-a placut tare mult...nu prefer un anumit gen de carti...inainte eram innebunita dupa cartile SF gen "Harry Potter"(stiu ca pare o prostie da mie mi'au placut la nebunie)... iar interesante sunt cartile de Sophie Kinsella... le'am citit majoritatea si sunt super...razi, plangi cand le citesti laughing... orice carte mi se pare interesanta o au si o citesc nu conteaza genul happy

| Steff_7182 a răspuns:

Salut!
Cartea mea favorita este Shogun de James Clavell.Este o carte care m-a schimbat oarecum, pe cat poate sa te schimbe o carte. M-a facut sa am o alta viziune despre ce este in jurul meu.Modul acela vechi de a trai si toate acele bune maniere si acel urias respect m-au schimbat si acum invat japoneza happy. Acum depinde de fiecare. Poate nu o s-o gasesti la fel de atragatoare ca si mine, dar este o carte buna.
Pa pa si bafta la citit!

| matchpoint a răspuns:

Citesc cu mare placere orice carte. Abia la final imi dau cu parerea despre cartea respectiva.
Autorul meu preferat Mika Waltari.
Tu? Ce citesti cu placere?

| M.madallina a răspuns:

Cartile mele preferate sunt cartile din seria Twilight

| Kidu a răspuns:

De dragoste si misterhappy
Twilight[cele4]
La rascruce de vanturi:X

| marykeira a răspuns:

Nu pot spune cu exactitate care este cartea mea preferata.Imi plac cartile de aventuri, mister, Sf...

| alina_1192 a răspuns:

Imi plac romanele de dragoste... iar cartea mea preferata este Romeo si Julieta de William Shakespeare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Cele polițiste, de dragoste, intrigă, mister, etc.
Nu am o carte anume preferată.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De dragoste.preferatee... mai multe. iar prima carte(de dragos) citita, fiul risipitor de radu tudoran.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie, cel mai mult mi-a placut "Invitatie la vals"dupa parerea mea merita citita!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, e cam greu sa spui cu exactitate care carte o preferi cel mai mult, pentru ca fiecare e "unica" oarecum; mie mi-au placut multe carti din ce am citit, nu am un anumit gen (recunosc ca sunt unele pe care le-am inceput si efectiv nu le-am putut termina); printre cartile care le-as reciti de n ori si nu m-as plictisi de ele se numara: Papillon, de Henry Charriere; Ciclul Floris, dragostea mea, de Jacqueline de Monsigny (sunt 4 volume pe care le-am citit cu sufletul la gura:aventura, dragoste, actiune, tot ce vrei, nu ai cum sa te plictisesti la cartea asta); imi plac mult cartile scrise de Alice Nastase si Aurora Liiceanu; Codul nebunelor maniere, de Simona Catrina; cartile Cellei Serghi mi-au placut iarasi foarte mult; Invitatia la vals, Cazul Magheru de Mihail Drumes merita citite, romanele lui Mircea Eliade, plus multe, multe altele happy

| xpiccea a răspuns:

Genul meu preferat este tragedie, iubirea... mie din ce am citit pana acum mi-a placut fff mult Romeo si Julieta[si nu crd ca sunt singura] mi-a placut mult filmul Twilight si as vrea sa citesc cartile dupa care este facut filmul...sau ceva asemanator.
Imi puteti recomanda niste carti[dupa genul meu bineinteleswinking]
Multumeschappy