| Solix a întrebat:

Ce imi puteti spune despre cursul (curs nu facultate)de asistent social nivel mediu? Am terminat liceul, il pot face? Cam cum e cursul asta? Am absolvit liceul si momentan sunt somer, pot face cursul de asistent social nivel mediu sau imi trebuie facultate?(cursul se face la o scoala feg)

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Daca vrei sa faci cursul pe banii tai, nu merita! Este doar un curs de initiere in profesie adica, un fel de "cultura generala" despre profesie! Nu-ti vor fi de folos nici cunostintele sumare dobandite, nici certificatul obtinut caci, pentru ocuparea unui loc de munca in profesie, vei concura cu asistenti sociali cu diploma de licenta.Mai mult, piata muncii este foarte "saraca" in locuri de munca pentru calificarea de asistent social cu studii universitare, daramite pentru cei cu studii medii!
Daca esti baiat si nu doresti sa urmezi o facultate, ti-as sugera sa faci o scoala postliceala tehnica (nivel 4 sau 5 de calificare profesionala, nu stiu sigur!). O calificare de nivel postliceal in anumite profesii cum este cea de operator masini cu comanda numerica(operator CNC) este de-a dreptul "vanata" pe piata joburilor, la noi si in strainatate.

p.s. Unele colegii tehnologice au organizate si cursuri de nivel postliceal--- cauta si ve gasi!

| Raducons a răspuns:

De obicei asistentii sociali au facultate, dar zic ca merita facut si cursul.