| AvalohAlyn a întrebat:

Ce impact au cartile de dezvoltare personala/motivationale asupra voastra,a cititorului? V-a schimbat modul de a gandi complet, v-au ajutat, v-au intarit? Ce ati citit de acest gen?

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nici unul. In adolescenta am incercat sa citesc vreo doua. Poate nu le-am ales bine, dar mi s-au parut stupide, lipsite de imagiantie, mai curand mestesug de tampeala decat altceva. Le-am abandonat. In urma cu vreo 7-8 ani (deci dupa ce implinisem 0) am primit una fioarte la moda in anii respectivi, considerata o adevarata revelatie in domeniu. Mi-am pastrat parerea, era la fel de lipsita de imaginatie si spalatoare de minti percum mi le aminteam. Daca as fi folosit vreodata ceva din ce scria acolo ca trebuie sa faci pentru o viata de succes, as fi ratat complet atata cariera cat si viata personala. Eu nu mai citesc asa ceva

| andreea964 a răspuns:

Eu cred ca aceste carti nu fac decat sa te simti nasol. De ce? Pentu că citind, realizezi ca sunt multe nereguli pe care le are propria persoană, le găsesti, incerci sa pui in practică ceea ce scrie in carte, dar dacă nu iți iese, riști ca motivația ta să ajungă la 0. Asta e părerea mea. Eu după ce am citit cateva randuri, interesante ce.i drept, am observat ca in putine chestii ma regaseam, iar celelalte sfaturi utile nu m.au ajutat cu nimic, poate fi doar o chestiune de moment. Părerea mea.