| XCV a întrebat:

Ce inaltime trebuie sa ai ca sa te primeasca in politie / armata?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://adevarul.ro/......index.html citeste aici
La politie stiu ca 1.75 baieti si 1, 70 fete

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Anexei nr.2 din Ordinul MAI nr.177/2016, citez:
"ART. 7.(1)Criteriile specifice pentru recrutarea candidaţilor la examenele de admitere în instituţiile de învăţământ, forma de învăţământ cu frecvenţă, în vederea formării profesionale iniţiale, sunt următoarele:
a) să aibă vârsta de până la 27 de ani, împliniţi în anul participării la concursul de admitere;
b) să aibă înălţimea de minimum 1, 70 m bărbaţii şi 1, 65 m femeile;"
Pentru scolile M.Ap.N. nu exista conditii de inaltime.
P.S. Tot ma mir cum dau raspunsuri, unii care n-au habar, doar sa se afle in treaba.

| AndreiAron656 a răspuns:

In armata nu conteaza inaltimea iar in politie 1, 65 fetele si 1, 80 baietii