| oOoLadyMoOo a întrebat:

Ce inseamna " a face liceul la seral "?

8 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Ce-a spus Biby şi Razvan90 se cheamă "a face liceul la FR (frecvenţă redusă).
Seralul înseamnă un număr mai mic de ore (maxim 5 pe zi) iar ora de 45 sau chiar 40 de minute. Tototdată, la seral cursurile încep de obicei după ora 16:00, astfel dând posibilitatea elevilor să şi muncească în acelaşi timp. De regulă la aceste clase elevii au peste 20 de ani.
Totuşi, am avut o vecină care a făcut liceul la această formă de învăţământ având vârsta normală de încadrare "la zi". Din simplul motiv că şi muncea ca să aibă bani de facultate.
Şi ie-te că acuş devine notar cu acte în regulă (mai are un an şi termină facultatea).
Salut.

| mgtow a răspuns (pentru kongeriket):

Ia intreab-o cum a fost greu usor? Am auzit ca seralu e mai flexibil nu e asa complicat ca liceul de dimineata.

| Parker a răspuns:

Tinerii care au implinit deja 18 ani, dar au absolvit doar opt clase, pot sa continue studiile la liceu sau grupuri scolare, numai la cursuri serale sau cu frecventa redusa.
Sursa : www.calificativ.ro

| TJohannaB a răspuns:

Adica a face liceu numai sambata si duminica.

| larysa_4174 a răspuns:

La seral se duc cei ce au renuntat la liceu si au revenit dupa ceva ani.se poate face doar sambata si duminica ore sau cateva saptamani pe semestru sau normal depinde de liceu...de fapt pot sa mearga oricine dar daca ai invatat cat de cat bine nu cred ca vrei sa mergi la seral

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba nu inseamna sa faci orele seara

Răspuns utilizator avertizat
| Razvan90 a răspuns:

Adica i-l face la distanta. 3 saptamani pe semestru...depinde de scoala la care faci