| Heys a întrebat:

Ce inseamna autor canonic?

4 răspunsuri:
| dracidus a răspuns:

Autor canonic este acel autor care este de nationalitate romana si care este inclus in lista autorilor care trebuiesc parcursi in vederea pregatirii elevului pentru Bacalaureat. Exemple : Eminescu, Arghezi, Stanescu, Slavici, Caragiale, Preda, etc.

Pe scurt, sunt aia obligatorii pentru bacalaureat.

| corolav a răspuns (pentru dracidus):

Nu pot să cred acest lucru!
De ce numai scriitorii români pot fi „canonici"?
Cu Arghezi, da, sunt de acord. Ar mai putea fi Agârbiceanu, Gala Galaction. Dar Eminescu, Stănescu, Slavici, Caragiale?
„Canonic" = preot catolic sau anglican care face parte din consiliul episcopal; superiorul unei catedrale; în conformitate cu canoanele; recunoscut de biserică;
Ce legătură are alăturarea atributului „canonic" pe lîngă Eminescu, Caragiale, Preda? Ce legătură au aceștia cu biserica?
Cine și cînd a inventat o astfel de ierarhizare a unor scriitori?

| dariale a răspuns:

Autor al carei opere se afla in programa pentru bac.

Răspuns utilizator avertizat