| Tito97 a întrebat:

Ce înseamnă când spui de cineva că,, e o cauză pierdută''? Și ce conotație are (umilitoare, batjocoritoare, etc.)?

3 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

Că nu e capabil de evoluție și ca atare nu merită să-ți bați capul să îi arăți cum se face un anumit lucru/ să-i explici
E o jignire.

| Tito97 explică (pentru zurick):

Am înțeles. Deci are sens de: limitat.

Am mai întrebat pe cineva și mi-a spus că poate să semnifice și pe cineva care avea/are potențial dar refuză să se dezvolte/nu s-a ridicat/ridică la nivelul așteptărilor celorlalți. Pe scurt cineva cu potențial într-un domeniu/arie de activitate care a dezamăgit.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Tito97):

Poate sa se aplice intr-o multitudine de situatii, nu neaparat umilitoare
de exemplu cineva care se duce la scoala de IT si nu intelege o iota oricata scoala face pentru ca efectiv nu ii merge mintea in felul asta
sau cineva care e prea incapatanat ca accepte evidentul, orice ar fi

ca, intr-adevar, se foloseste si ca "esti prea prost sa intelegi", nu inseamna ca asta e principalul sens al expresiei

| IgnatVictor a răspuns:

E o cauză pierdută = nu merită să mai investești timp, energie, bani în persoana/obiectul/serviciul respectiv, pentru că nu este de folos.

Răspuns utilizator avertizat