| anonomam a întrebat:

Ce înseamnă/Ce este un determinant(gramatică) și de câte feluri poate fi el?

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În gramatică, conform unei definiții generale, un determinant este un termen subordonat altui termen, numit „determinat" sau „regent", în cadrul unui raport sintactic. Determinantul precizează, lămurește sau restrânge sensul regentului, alfel spus îl actualizează, contribuind la realizarea sa în propoziție.
În primul sens, sunt determinanți cuvinte precum articolele, adjectivele pronominale și numeralele cardinale, care participă împreună cu un substantiv la formarea unui grup nominal. Ei pot substantiva alte părți de vorbire pentru a crea un astfel de grup, de exemplu: frumosul, cel sărac, un trei, eul, un nimic, binele, un of.

Tipurile de determinanti:
1. Articolul
2. Determinantul demonstrativ
3 Determinantul posesiv
4 Determinantul numeral
5 Determinantul interogativ
6 Determinantul relativ
7. Determinantul nehotărât

https://ro.wikipedia.org/wiki/Determinant_(gramatic%C4%83)