| Mary Marry a întrebat:

Ce înseamnă "cortina de fier"?

Răspuns Câştigător
| SussieLex a răspuns:

Buna!
uite aici:

Cortina de fier este o sintagmă des folosită pentru a desemna linia de demarcație în Europa între Europa Occidentală și Europa Răsăriteană, din perioada Războiului Rece.

Termenul de "cortină de fier" fusese folosit încă din 1819, cu sensul de "barieră impenetrabilă", iar din 1920 a început să fie asociat cu limita vestică a sferei de influență a Uniunii Sovietice. În timpul celui de-Al Doilea Război Mondial, sintagma a fost utilizată, ocazional, de către ministrul român de externe, Grigore Gafencu [1], de ministrul german al propagandei, Joseph Goebbels, și contele Lutz Schwerin von Krosigk. Însă "cortina de fier" nu a intrat în uz curent decât în urma celebrului discurs al lui Winston Churchill din 5 martie 1946, în care a remarcat:

"De la Stettin, la Marea Baltică, până la Trieste, la Marea Adriatică, o cortină de fier a coborât de-a curmezișul continentului".

Alianța americano-sovietică din timpul celui de-al Doilea Război Mondial se răcise deja considerabil când Churchill rostea aceste cuvinte, iar în câțiva ani ea avea să dispară complet, lăsând locul unei intense dușmănii între cele două superputeri, (Statele Unite și Uniunea Sovietică), ce avea să definească Războiul Rece.

Europa a fost împărțită în două mari sfere de influență: americană (în Vest) și sovietică (în Est), iar un număr foarte mic de țări au rămas neutre.

Țările din tabăra estică au fost următoarele (în ordine alfabetică):

* Albania;
* Cehoslovacia;
* Republica Democrată Germană (Germania de Est);
* Republica Populară Bulgaria;
* Republica Populară Polonă;
* Republica Populară Română, din 1965 - Republica Socialistă România;
* Republica Populară Ungară
* Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste.

Țările din tabăra vestică au fost următoarele (tot în ordine alfabetică):

* Belgia;
* Danemarca;
* Franța;
* Grecia;
* Irlanda;
* Italia;
* Islanda;
* Norvegia;
* Olanda;
* Portugalia;
* Republica Federală Germania (Germania de Vest);
* Spania;
* Turcia.

În sfârșit, țările neutre au fost următoarele:

* Austria;
* Elveția;
* Finlanda;
* Iugoslavia;
* Suedia.

si aici tot asa, ceva legat de "cortina de fier"!:
http://istoriiregasite.wordpress.com/2011/01/10/cortina-de-fier/

sper ca te-am ajutat.
bafta:*

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Asa a fost numita, prima data de Winston Churchill, granita dintre tarile foste socialiste si celelalte tari din Europa, dupa al II-lea razboi mondial, in perioada asazisului "razboi rece"(1947-1990). Numai bine!

| misu a răspuns:

Nu mai, este ca o metafora si se refera la ceva prin care nu poti trece.da si tu funda

| cocainejunker a răspuns:

Cortina de fier. ce poate sa insemne laughing

| Mary Marry explică:

Ca locutiune adjectivala.

| FartsMaker a răspuns:

Presupun ca e numele unui mare cinematograf

| buybooks a răspuns:

Granita dintre tarile comuniste si cele capitaliste. Mai exact, delimita tarile aflate sub influenta URSS, ascunse in spatele cenzurii si terorii.
http://www.buybooks.ro/zbor-peste-cortina-de-fier-istor.html