| OliverArrow a întrebat:

Ce inseamna cuvantul "masa" din electronica sau electricitate? Masa electrica?

5 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Dacă ai masină, pe bornele ei vezi semnele (+şi-).
+ este faza
- este nulul sau masa

| akka4 a răspuns:

Masa este polul negativ (-)
Ai : pozitiv +, negativ sau masa -
De exemplu, daca vrei sa legi unul sau mai multe leduri in serie, conectezi + de la baterie la anodul(+) led-urilor, iar catodul led-urilor va fi masa, deci -, care il vei pune pe - la baterie

| LIN2010 a răspuns:

"Masa" reprezinta polul negativ( - minus-ul), neutrul sau legatura la pamant.

| RenzoRomano a răspuns:

Inseamna ca electronii se pun la masa si stau acolo la un pahar de vin cu restul.

| Bogdan_Matei_1987_IJxU a răspuns:

Salutări unde vine masa pe masina a senzorului de direcție eps?