| LaurentiuNicu04 a întrebat:

Ce inseamna cuvintele peiorativ si conotatie?

2 răspunsuri:
| TD_Dënisa_1997 a răspuns:

PEIORATÍV, -Ă, peiorativi, -e, adj. (Despre cuvinte, expresii, afirmații etc.) Care are sens defavorabil; depreciativ, disprețuitor; (despre sensul cuvintelor, al contextelor etc.) defavorabil, depreciativ; (despre afixe) care dă un sens depreciativ cuvântului la care se atașează. [Pr.; pe-eu-. – Var. pejoratív, -ă adj.] – Din fr. péjoratif.
CONOTÁȚIE, conotații, s. f. (Lingv.) Sens suplimentar (față de denotație) al unui cuvânt adesea figurat, rezultat din experiența personală, din context. ♦ Semnificație. – Din fr. connotation.