| Monyyyyy a întrebat:

Ce înseamnă dacă imi cere la bac morfologia tubului digestiv de exemplu sau ce înseamnă morfologie când imi cere și unitatea, structura, funcție?

3 răspunsuri:
| NuStiiCumMaCheama a răspuns:

Morfologie inseamna ca trebuie sa spui din ce e alcatuit, doar ca in termeni stiintifici. Tubul digestiv e alcatuit din Cavitate bucala, faringe, esofag, intestin subtire si cel gros. Sunt pe Stiinte ale naturii.

| Monyyyyy explică (pentru NuStiiCumMaCheama):

Și unitatea, structura?

| NuStiiCumMaCheama a răspuns (pentru Monyyyyy):

Are acelasi sens. Structura inseamna din ce e alcatuit. Probabil la morfologie intra si ce rol are fiecare. Nu stiu sigur, sunt a 10, trec a 11. Am facut sistemul digestiv la om si ma pricel bine la biologie, dar asa se da, cerinta pompoasa. Scrie domle ce rol are fiecare si din ce-i alcatuit. Atat.