| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna "dizabilitati", ca am cautat si nu am gasit in limba romana acest cuvant? Oare de ce suntem asa inculti?

Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Cuvantul dizabilitati este recent folosit si el defineste o persoana care are anumite disfunctii fie locomotorii, fie neurologice etc si el inlocuieste cuvantul "handicapat" care era folosit anterior si care dadea o imagine necorespunzatoare pentru persoana care era catalogata ca handicapat. In lumea moderna, civilizata, se foloseste cuvantul persoana cu dizabilitati si nu persoana handicapata.

5 răspunsuri:
cami
| cami a răspuns:

Pai. poate incult esti tu big grin, o persoana cu dizabilitati este o persoana cu un anumit grad de handicap

mlm
| mlm a răspuns:

DIZABILITATI=este acea stare caracterizata prin dificultati majore de invatare si intelegere, datorate unei dezvoltari incomplete din punct de vedere psihologic si locomotorii, numita de multe ori ''handicap''. Dizabilitatea apare ca o forma de opresiune, datorate restrictiilor motorii si psihice.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Unde ai gasit aceasta definitie, mlm?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Va invit pe http://asociatia-ihtis.ro unde exista un articol lamuritor. "Dizabilitate" si "Handicap" sunt doua notiuni distincte. Prima notiune se refera la capacitatea redusa a individului de a savarsi una sau mai multe activitati cotidiene, in mod autonom. Cea de-a doua notiune exprima rezultatul interactiunii dintre o persoana cu dizabilitati si mediul fizic necorespunzator adaptat nevoilor sale. Un exemplu: un elev cu probleme la maini nu poate sa scrie, adica prezinta o dizabilitate. Daca din aceasta pricina, nu este primit la scoala din cartier, apare handicapul - in raport cu ceilalti copii din cartier. Handicapul apare doar atunci cand cel ce are o dizabilitate este impiedicat, de catre cei din jur, sa participe la viata societatii.

| Cypy_Cipy_1991 a răspuns:

Dezabilitati=handicapat (pe scurt)