| 0Alex0 a întrebat:

Ce inseamna eretic? cuvant in engleza este Heretic dar nu stiu exact ce inseamna in romana.Este adevarat daca spun asa: Eretic este o persoana care crede in opiniile lui contrare a celor religiei lui. As accepta si o definitie mai usoara daca aveti, multumesc.

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Definitia ta nu e buna, daca o persoana are opinii contrare religiei lui aceasta inceteaza prin insusi acest fapt sa fie religia lui. De exemplu, Biserica Ortodoxa considera eretice celelalte confesiuni crestine, desi ele nu fac partedin ea. Definitia mea: Oricine nu este de acord cu opiniile unui grup care nu recunoaste libertatea de opinie, este considerat eretic de acel grup.

5 răspunsuri:
| 6684464 a răspuns:

ERÉTIC, -Ă, eretici, -ce, s. m. și f. (Adesea adjectival) Adept, susținător, propovăduitor al unei erezii.

| IvanMihai a răspuns:

Dex pentru eretic:
"Adept, susținător, propovăduitor al unei erezii."
Ereziile (gr. hairesis și lat. haeresis = opțiune, alegere) sunt un termen istorico-religios și teologic care desemnează un sistem de gândire sau credințe contrare unui sistem dominant.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Erezie

| IvanMihai a răspuns:

Http://ro.orthodoxwiki.org/Eretic
"Un eretic este o persoană care, în calitate de creştin, creează controverse, disensiuni doctrinare şi dezbinări cu privire la credinţa Bisericii Ortodoxe. Ereticul continuă să-și susțină ideile greșite chiar și atunci când este corectat de Biserică."

http://www.dexx.ro/index.php?a=term&d=Dictionar+explicativ+roman&t=eretic

Si ca dau propria mea definitie:
Desemeneaza pe toti cei care nu sunt de acord cu dogmele fixe ale unei religii.

| Iliotropion a răspuns:

Eretic e tot cel ce nu mărturisește dreapta credință și trăiește în închipuire de sine.

| IvanMihai a răspuns (pentru Iliotropion):

Si care este dreapta credință? Cum ai decis asta?