| Helga_Nagy_1996 a întrebat:

Ce inseamna expesia: luntrea lui Caron?

3 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

CARON = fiul lui Ereb ( personaj mitologic) și al Nopții; considerat a fi barcagiul ( luntrașul ) care transporta cu luntrea lui sufletele morților, peste apa rîului Styx, în drumul spre Infern.
Expresia „luntrea lui Caron" are, în mod categoric, un sens figurat, aceasta dînd a înțelege că ar fi vorba de un anume mijloc prin care s-ar putea ajunge să depășești unele situații ( momente ) de dificultate.
Dacă această expresie este și titlul unei cărți ( așa cum spune „bursuc001"- eu nu am cunoștință de aceasta - ) la modul figurat, ar putea fi vorba tocmai de un acel subiect după cum ți-am explicat eu.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU este o "expresie", ci o CARTE :
http://www.elefant.ro/......07036.html

Toate cele bune!

| Nicu_Lacaru_1950 a răspuns:

De ce raspund aici numnai DOBITOCI?