| ĂăăAlexandra a întrebat:

Ce inseamna "Filosofie"? Si ce tine de domeniul ei? Ca tot aud pe la scoala de filosofie.winking big grin

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Uita-te in dexonline.ro si afli definitia. Apoi poti sa citesti detalii si pe ro.wikipedia.org.
Sa stii ca, in afara de definitia de dictionar, nu exista o definitie general acceptata a filozofiei(filosofiei). Numai bine!

3 răspunsuri:
| Elvina a răspuns:

Din grecescul filo, care inseamna iubire si sofia, caer inseamna intelepciune, deci filosofia este stiinta iubirii de intelepciune. La scoala o studiezi in clasa a XII-a si se pune accent pe filosofi> Aristotel, Jean Paul Sartre, Friedrich Nietzsche.

| Empathizer a răspuns:

Pai mai treci pe la cursuri si o sa vezi cu urechile tale. Nu ne provoca pe noi sa filosofam happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Etimologic cuvantul "filosofia" provine din 2 cuvinte: fileo = a iubi si sofia = intelepciune. Initial filosofia desemneaza orice efort al spiritului uman de a dobandi cunostinte noi, vointa de a cauta intelepciunea si de a se calauzi de ea in viata.Prin filosofie se incearca a se cauta niste principii de existenta eficienta. Ea evidentiaza pe prin plan necesitatea de a intelege lumea pe pozitiile ratiunii omenesti.
Ca o opinie personala as putea spune ca filosofia este un fel de stiinta a stiintelor.