| Radu_Oana_1999 a întrebat:

Ce inseamna in matematica "x apartine lui z"?

Răspuns Câştigător
| NoMusicNoLife a răspuns:

Înseamnă că x aparţine mulţimii numerelor întregi. Mulţimea asta e formată din toate numerele de forma x, deci fără fracţii, virgule, perioade, radicali, etc. cu + sau cu -.

Ex.: x poate fi -3,-5,-342451,-426592856 sau +54,+3453453,+576547,+7,+745 etc.

2 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Z e multimea din care poate face parte x (x fiind necunoscuta)
De exemplu, x apartine lui N, inseamna ca x e numar natural (N e simbolul numerelor naturale)
Z e multimea numerelor intregi, pozitive si negative:
ex: -5, -4, -3, -2, -1, 0, 1, 2, 3, 4, 5

| alexxmarou a răspuns:

Nr x apartine multimii z cred