| Yee a întrebat:

Ce inseamna "Învățământ Terțiar Nonuniversitar"? E cumva un fel de postliceala? E buna cea din Pitesti? Cam ce poti face dupa terminarea ei?

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, e la fel, pe site-ul de mai jos ai lista unitatilor de invatamant acreditate.

Învăţământul postliceal se organizează în şcoli postliceale cu personalitate juridică sau ca structuri fără personalitate juridică, în cadrul liceelor cu personalitate juridică, ori în colegii în cadrul instituţiilor de învăţământ superior acreditate.

Învăţământul terţiar nonuniversitar (învăţământul postliceal mai sus menționat) se organizează la nivelul colegiilor din cadrul instituţiilor de învăţământ superior acreditate pentru absolvenţii de liceu cu sau fără diplomă de bacalaureat

https://www.edu.ro/tertiar-nonuniversitar