| deliaalexandra a întrebat:

Ce inseamna limba materna la examenul de capacitate?

Răspuns Câştigător
| Stefxn a răspuns:

E pentru cei care nu vorbesc romana gen maghiarii. Daca dai examen la romana atunci nu te intereseaza acela matern.

12 răspunsuri:
| RareşTPUro a răspuns:

Limba materna = limba care ai invatat-o sa o vorbesti zi de zi de la primul cuvant "mama, tata" sau care o fi fost el.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"Proba de limba si literatura materna" o dau doar cei care au făcut cursuri în limba maternă ( maghiară, germană, etc. ).
Dacă ai studiat în clasă de Limba Română, NU vei da acea probă happy

Toate cele bune!

Răspuns utilizator avertizat
| bursuc001 a răspuns (pentru deliaalexandra):

Nu ne înţelegem sad
NU este vorba de cele 2 limbi străine ( moderne ) pe care le studiaţi la şcoală!
Este vorba de cei care au studiat ( au făcut toate materiile ) în limba maghiară ( sau germană, ucraineană, etc. )!

Răspuns utilizator avertizat
| bursuc001 a răspuns (pentru deliaalexandra):

Da big grin

| ywar a răspuns:

Greu cu intelesurile limbii roamne... Limba din gura happy

Răspuns utilizator avertizat
| Daniellllll1 a răspuns:

Limba ta natala! OMG! rolling on the floor

| Feyenooord666666 a răspuns:

Limba romana mai, limba ta natala.

| madalinalove3226 a răspuns:

Limbă maternă înseamnă limbă de unde te-ai născut.

| VasyAlex a răspuns:

Serios chiar nu sti?!
Inseamna limba cu care ai crescut(invatat de mica) rolling on the floor