| DianaArr a întrebat:

Ce inseamna metafora? vreau si exemple va rog dar nu de pe net, nu le inteleg deloc

3 răspunsuri:
| bugativeyRO a răspuns:

E-un fel de epitet daca stii ce-i ala, doar c-o forma mai expresiva, ceva mai subtil gen, din care reiese o idee mai ampla asupra personajului sau peisajului descris.

Exemple ( nu's prea expresiv de fel big grin ) : potop de fluturi; cerul stralucitor; nu-mi prea mai vin in minte pe moment dar sper c-ai inteles ideea happy

| Andrei663 a răspuns:

Este un fel de epitet, uite o metafora pentru soare : Globul de aur stralucitor, nu are in componenta cuvantul soare dar stii ca asta vrea sa spuna prin Globul de aur stralucitor! Aceasta este o metafora!

| Shaiiiiiiiii a răspuns:

Sa-ti fie mai usor sa intelegi. Metafora este, daca vrei, o fantezie. Adica, tu vezi un "perete mai special" sa spunem, si in imaginatia ta iti spui " wow, peretele asta parca ar fi un gigant de piatra din lumea antica " metafora este rodul imaginatiei tale, ce se transpune in ceva nemaipomenit, mirobolant ceva te fascineaza. Am incercat pe cat posibil sa-ti raspund pe limba ta. O zi faina ^^