| Ely1234567 a întrebat:

Ce inseamna o pandemie? Rata de deces sau cat de rapid se raspandeste? Raceala sau gripa ce sunt?

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Inseamnă o epidemie răspândită la nivel mondial.

| Drimmero a răspuns:

Epidemie mondiala

| Celcestietot a răspuns:

Este pandemie, nu „pendemie", iar aceasta este mult mai gravă ca o răceală sau gripă, ea fiind o boala, un virus amenințător care pune în pericol activitățile normale ale corpului persoanei infestate, circulă pe o bucată foarte mare de pământ, precum o țară, un continent sau aproape pe toată planeta. Gripa este o super-răceală, putem spune că este o versiune premium drăcească a răcelii, care vine la pachet cu mai multe simptome neplăcute ca aceasta (ex: dureri de cap, febră în pragul nivelului critic, frisoane etc). Am făcut un fel de top, iar pe ultimul loc este răceala, care are gradul de intensitate cel mai redus și afectează tot ce tine de căile respiratorii (în principal), nu într-un mod letal, dar mai vine și cu alte puține simptome la pachet.

| blackann a răspuns:

rolling on the floor