| Dany21Andrei a întrebat:

Ce inseamna „oxidarea unor substante anorganice (H2, H2S, S etc.)".
Puteti sa imi dati si exemple in explicare, va rog?

9 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Oxidare înseamnă reacție cu oxigenul, reactie de ardere se mai poate spune.
Deci scrii acele elemente/substanțe plus oxigen și ce rezulta. Găsești pe net foarte multe exemple, îți lua mai puțin sa cauți pe google decât sa scrii o intrebare aici.
De exemplu reacția cu carbonul da dioxid de carbon, reacția cu sulful da dioxid de sulf iar reacția cu dioxidul de sulf da trioxid de sulf (exact la fel funcționează și cu azotul, dioxid și trioxid).

| Bondarel99 a răspuns (pentru Bondarel99):

Dar nu ai specificat dacă e vorba de reacții redox pentru ca acolo la oxidare e mult mai complicat.

| Violleta2022 a răspuns:

Vezi ca scrie in cartea de chimie!
Daca inveti lectia, sunt convina ca vei stii.

| MadalinG99 a răspuns:

Salut, daca ai lectia in caiet te ajut.

| Rotazi a răspuns:

E tema de chimie. Deschide cartea.

| Dany21Andrei explică (pentru Rotazi):

Nu e tema. Vreau doar sa inteleg logic procesul de chemosinteza si habar nu am ce inseamna oxidarea substantelor anorganice. Nu imi mai aduc aminte din clasa a7-a, a8-a...
Ma poti ajuta?

| Rotazi a răspuns (pentru Dany21Andrei):

Nu. Cat ai scris aici, scriai in casuta de cautare "oxidarea..."

| Dany21Andrei explică (pentru Rotazi):

Pe internet nu am gasit...

| HerculePoirot a răspuns:

Din ce imi aduc eu aminte cred ca e vorba de schimbarea numarului de oxidare.De exemplu:2H2+O2—>2H20 unde oxigenul trece de la numarul de oxidare 0 la -4 daca nu ma insel deci primeste 4 electroni.La fel e si cu sulful:S+O2–>SO2 unde sulful trece de la 0 la +4 iar oxigenul de la 0 la -4.Cred ca ar trebui sa citesti putin despre reactiile redox ca sa intelegi mai bine despre ce e vorba. Sper ca te-am ajutat, Salut!