| Amely21 a întrebat:

Ce înseamnă postul didactic/catedra? Inseamnă gen debutant, titular, suplinitor?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Postul "postul didactic/catedra" inseamna ca, trebuie sa predai lectiile elevilor, "la catedra".
Gradul de pregatire nu este specificat de acest termen (debutant, titular, suplinitor). Asemenea pretentii se comunica separat.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Post didactic/catedra = predai elevilor.
Debutant este un profesor sub 3 ani. El poate fi suplinitor sau titular. Daca esti suplinitor inseamna ca dai examen an de an pentru acel post sau altul asemanator. Daca esti titulari ramai acolo cat vrei fara examene anuale decat examenele de grade didactice.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Postul didactic înseamnă că le predai ceva elevilor la o școală.
Debutant nu știu ce înseamnă, dar titular înseamnă că ai post al tău în instituția de învățământ respectivă, pe care nu ți-l ia nimeni, iar suplinitor înseamnă că predai tu în locul unui titular care, din varii motive, nu poate preda el.

| Willis a răspuns:

Adică,post de profesor.